Driftsleder utvikling
En polyesterarmert slange med ekstrudert polyetylen på en side blir montert inn i eksisterende vannledning. Før montering av slangen blir den impregnert med et polyuretanbasert limstoff.
Dette gjør at slangen limer seg til det eksisterende røret. Vi har i dag utstyr og materiell til å utføre ensjoner fra 6” til 12”.
Bildet: I løpet av 2 døgn var den nye armerte foringen på plass etter ppilotprosjektet på Båtstøjordet i Bærum.
Forundersøkelser / arbeid
Dersom røret har abonnenter tilkoblet, må disse legges på provisorisk vannforsyning.
Kumgods i start og endekum må demonteres. Røret høytrykkspyles og det foretas en rørinspeksjonfor å se rørets tilstand og lokalisere egent anboringer. Anboringer på røret blir plugget fra innsiden av røret med en robot. Før slangen innføres blir røret tørket , dette for å oppnå maksimal vedheft på limet mellom slangen og røret.
Etter utherding blir endene kappet og støttehylser blir montert i endene. Pluggene som ble montert i anboringene blir frest ved hjelp av en robot.
Røret bli kloret og vannprøver blir foretatt før abonnentene blir koblet tilbake på ledningen.
Materialer.
Slange og limstoff er anbefalt godkjent avfolkehelseinstituttet for bruk i kontakt med drikkevann.
Utførte tester
Det er blitt utført trykktest av et rør med slange montert. 2 stk anboring ble montert og plugget før innføring av slange. Det ble også boret 3 hull i røret ,2 stk a 5mm og et stk på 30mm.
Etter innføring og utherding ble anboringene åpnet . Røret ble da trykktestet opp til 40 bar uten lekarsje. Montering av anboring på samme rør under trykk 8 bar er også blitt utført .
Det er da nødvendig å benytte verktøy som har hullsag på enden av anboringsutstyret.








